Lištička - od začátků po současnost


 

Vážení návštěvníci,

dovolte, abych Vás ve zkratce provedla historií chovatelské stanice LIŠTIČKA (CCOC).


Počátky mé kynologické činnosti se datují od roku 1970, kdy jsem začínala s výcvikovou činností, a to s drsnosrstou foxteriérkou Sašou Luxor, od roku 1972 pak se středními knírači. S nimi jsem složila 29 zkoušek z výkonu služebních a záchranářských psů (včetně vrcholových), kvalifikovala se 2x na mistrovství ČSSR služebních plemen a dosáhla vítězství na mnohých závodech a přeborech (56 absolvovaných). Počátkem roku 1979 mi byla zaregistrována chovatelská stanice, věnující se tehdy černým středním kníračům. Stanice se důsledně orientovala na výkon, kladla však důraz i na výborný exteriér.

 

V roce 1983 přišlo obrovské okouzlení kavkazskými pasteveckými psy. Ne díky jejich exteriéru, rozhodně krásnému a impozantnímu, ale díky jejich charakteru - silnému, hrdému, velice specifickému, nezaměnitelnému s jinými plemeny. Obdiv k nim s přibývajícím časem sílil, vznikla láska na celý život. Jsou to zcela výjimeční a fascinující psi, fyzicky a charakterově mocní, velmi tvrdí i něžně jemní zároveň. Dny s nimi jsou naplněné stálými, vzrušujícími výzvami, a to je nutno milovat.

 

Kavkazáčky vlastníme a cvičíme od roku 1985, prvním byla Fanka Ohrožený ranch a následně Giza Ohrožený ranch, s kterými jsem se věnovala pouze výcviku (poslušnost, stopy, obrany). V tomto období i v dalších letech jsme měli ovce, naši psi zvládali také základy pastevecké práce a my získali alespoň trochu zkušeností i z této oblasti. Zakládající fenou chovu kavkazských psů v Lištičce se stala až naše třetí fena, Chirley Ohrožený ranch - první vrh odchovala v roce 1989.

 

Skvělými maskoty stanice byly v průběhu let dobrmanka, krysařík, velká kníračka a 2 japonské akity. Chovu těchto plemen se však naše stanice nikdy nevěnovala.

V průběhu doby importovala Lištička 39 zvířat, a to ze špičkových chovů Běloruska, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska, Španělska, Ruska a Ukrajiny. Mnohé z těchto psů naleznete v rodokmenech psů řady českých chovatelů. Psi, kteří se následně uplatnili jako plemeníci, jsou uvedeni zde.

 

V roce 2008 jsme odchovali poprvé vzácná krátkosrstá štěňata aboriginal typu.

 

V roce 2006 se na můj návrh započalo v ČR s organizovaným výcvikem kavkazských psů, a to v Klubu ruských a asijských ovčáckých psů (KRaAOP). Došlo zde k uplatňování mnou vyvinutých metodických postupů, již ověřených a tedy funkčních pro úspěšný výcvik kavkazských psů. Na propagaci, tvorbě norem a organizování výcviku jsem se pak velmi výrazně podílela, spolu s několika přáteli (převážně majiteli našich odchovů), v rámci uvedeného klubu až do konce roku 2012.

 

Liščí odchovy a potomci našich psů dosahovaly v tréninku a pracovních soutěžích po celou dobu našich aktivit v KRaAOP naprosto špičkových výsledků, získaly řadu ocenění. V březnu 2013 jsme spolu s přáteli z vlastního rozhodnutí ukončili aktivní činnost v KRaAOP. Od června 2013 jsme členy Czech Caucasian Ovcharka Clubu (CCOC), z.s., klubu orientovaného na výcvik, sport a pracovně cílený chov kavkazských psů, který jsme spoluzakládali a s jehož filozofií se plně ztotožňujeme.

 

O našich cílech, současných aktivitách a výsledcích můžete číst podrobně zde.

 

 


Přeji Vám příjemně strávené chvíle na Liščích stránkách.

Eva Červená
 


Vyhledávání

p1019643.jpg

Doprovodná informace k fotografiím na tomto webu:

Kupírování uší je v ČR zakázáno zákony č. 246/1992 Sb. a č. 77/2004 Sb.. Všechny zde uvedené fotografie, logo, texty, tabulky atd. jsou majetkem chovatelské stanice Lištička nebo jsou legálně pořízeny a zveřejněny se souhlasem autorů nebo vlastníků. Žádné zde uveřejněné materiály nesmí být dále šířeny, v jakékoli podobě, bez souhlasu majitelů.

 

Luxusni stranky pro chovatele psu