Lištička - od začátků po současnost


 

Vážení návštěvníci,

dovolte, abych Vás ve zkratce provedla historií chovatelské stanice LIŠTIČKA (CCOC), od jejích začátků až po současnost.


Počátky mé kynologické činnosti se datují od roku 1970, kdy jsem začínala s výcvikovou činností, a to s foxteriérem, od roku 1972 pak se středními knírači. S nimi jsem složila 29 zkoušek z výkonu služebních a záchranářských psů (včetně vrcholových), kvalifikovala se 2x na mistrovství ČSSR služebních plemen a dosáhla vítězství na mnohých závodech a přeborech (přes 50 absolvovaných). Počátkem roku 1979 mi byla zaregistrována chovatelská stanice, věnující se tehdy černým středním kníračům. Stanice se důsledně orientovala na výkon, ovšem zároveň kladla důraz i na výborný exteriér.

 

V roce 1983 přišlo obrovské okouzlení kavkazskými pasteveckými psy a vznikla láska na celý život. Kavkazáčky vlastníme a cvičíme od roku 1985, prvním byla Fanka Ohrožený ranch a následně Giza Ohrožený ranch, s kterými jsem se věnovala pouze výcviku. V tomto období i v dalších letech jsme měli také ovce, naši psi zvládali základy pastevecké práce a my získali alespoň trochu zkušeností i z této oblasti. Zakládající fenou chovu kavkazských psů v Lištičce se stala až naše třetí fena, Chirley Ohrožený ranch - první vrh odchovala v roce 1989.

 

Skvělými maskoty stanice byly v průběhu let dobrmanka, krysařík, velká kníračka a 2 japonské akity. Chovu těchto plemen se však naše stanice nikdy nevěnovala.

V průběhu doby importovala Lištička 39 zvířat, a to ze špičkových chovů Běloruska, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska, Španělska, Ruska a Ukrajiny. Mnohé z těchto psů naleznete v rodokmenech psů řady českých chovatelů. Psi, kteří se následně uplatnili jako úspěšní plemeníci, jsou uvedeni zde.

 

V roce 2008 jsme odchovali poprvé vzácná krátkosrstá štěňata aboriginal typu.

 

V roce 2006 se na můj návrh započalo v ČR s organizovaným výcvikem kavkazských psů, a to v Klubu ruských a asijských ovčáckých psů (KRaAOP). Došlo zde k uplatňování mnou vyvinutých metodických postupů, již ověřených a tedy funkčních pro úspěšný výcvik kavkazských psů. Na propagaci, tvorbě norem a organizování výcviku jsem se pak velmi výrazně podílela, spolu s několika přáteli (převážně majiteli našich odchovů), v rámci uvedeného klubu až do konce roku 2012.

 

Liščí odchovy a potomci našich psů dosahovaly v tréninku a pracovních soutěžích po celou dobu našich aktivit v KRaAOPu naprosto špičkových výsledků, získaly řadu ocenění. V březnu 2013 jsme spolu s přáteli z vlastního rozhudnutí ukončili aktivní činnost v KRaOPu. Od června 2013 jsme členy Czech Caucasian Ovcharka Clubu, klubu orientovaného na výcvik, sport a pracovně cílený chov kavkazských psů, který jsme spoluzakládali, a s jehož filozofií se plně ztotožňujeme.

 

 

Současnost

Náš chov má ryze výkonnostní zaměření.

 

Již před řadou let jsme ukončili vystavování, přestože naši psi, naše odchovy a přímí potomci našich plemeníků dosáhli v této oblasti během let mnoha významných úspěchů (63x šampionát FCI). V žádném případě jsme ale tímto krokem nesnížili exteriérovou kvalitu našich odchovů. V chovu nadále dbáme na využívání pouze exteriérově velmi kvalitních zvířat, s vysokou rodokmenovou hodnotou, soustřeďujeme se však prvořadě a velice důsledně na výkon (práci a sport) - v duchu tradic Lištičky, tedy tak, jak tomu bylo v samých začátcích stanice.

 
Přesto ještě dnes stále uvidíte Liščí potomky a potomky našich plemeníků na výstavách FCI, v ČR i v zahraničí. Novodobá podoba klasického vystavování, jednotná pro všechna plemena, však nemůže respektovat tradiční povahové zvláštnosti kavkazských pasteveckých psů v potřebném rozsahu. Proto Czech Caucasian Ovcharka Club vyvinul nový typ výstav (Show CCOC), určených speciálně pro pracovní kavkazské psy. Konstatujeme s radostí, že Lištičky a jejich potomci se těchto výstav účastní s krásnými výsledky, za což patří velké díky jejich majitelům. Je a bude nám i nadále potěšením vídat je na dalších Shows CCOC, stejně tak jako na klubových přehlídkách exteriéru Czech Caucasian Ovcharka Clubu (rovněž určených pro pracovní psy). Fandíme naplno i těm, kteří se účastní výstav také v UCI a KOSD.
 
Nejvíce ceněnou hodnotou Lištiček a Liščích potomků však zůstává jednoznačně jejich výkonnost. Na trénincích, výcvikových a sportovních kláních CCOC se s mnohými z nich setkáváme každý měsíc, často i vícekráte, a vždy se na ně moc těšíme. K dispozici jsou také naše individuální výcvikové lekce a poradenské služby.

Lištička do současné doby, za 39 let své činnosti, odchovala 123 vrhů štěňat. Naše plemeníky v posledních letech využíváme ke krytí výhradně vlastních fen.
 
Podrobnější informace o našich cílech, filozofii, aktivitách a výsledcích najdete zde. Jaké Lištičky jsou, se podívejte zde.

Přeji Vám příjemně strávené chvíle na Liščích stránkách.
Eva Červená
 
 
Přirozeně měnící se čísla jsou průběžně aktualizována.
 


Vyhledávání

1506654_647556511969757_1973931050_n.jpg

Doprovodná informace k fotografiím na tomto webu:

Kupírování uší je v ČR zakázáno zákony č. 246/1992 Sb. a č. 77/2004 Sb.. Všechny zde uvedené fotografie, logo, texty, tabulky atd. jsou majetkem chovatelské stanice Lištička nebo jsou legálně pořízeny a zveřejněny se souhlasem autorů nebo vlastníků. Žádné zde uveřejněné materiály nesmí být dále šířeny, v jakékoli podobě, bez souhlasu majitelů.

 

Luxusni stranky pro chovatele psu